Informace o regionu Krkonoše


Tyto stránky jsou převážně věnovány ubytování v Krkonoších a podkrkonoší. Asi bude nejlepší si tento region trochu přiblížit. Proč jsou právě Krkonoše jednou z nejvíce vyhledávaných rekreačních destinací v České republice?

 

Obecné informace

Jedná se o region nacházející se v severovýchodní části republiky. Název mu dalo pohoří Krkonoše, kde se nachází i naše nejvyšší hora Sněžka (1602 m). Pohoří se ovšem nerozkládá jen na české straně, jeho značná část zasahuje i do Polska, kde vznikl v roce 1959 (o tři roky dříve než v Čechách) i národní park. Hranici tvoří Hraniční, nebo také Slezský, hřbet.

 

Historie

Historie tohoto pohoří je opravdu dlouhá, jeho základ byl vytvořen už v prvohorách. Turistika se zde začala rozvíjet také poměrně brzy, první zmínky máme už z konce 18. století, kdy se terén a zejména cesty začaly přizpůsobovat prvním turistům.

Národní park na území Krkonoš vznikl až v roce 1963 a další málo známou informací je, že od roku 1992 je tento park zahrnut jako rezervace do UNESCO.

Dnes jsou Krkonoše oblíbeným cílem českých i zahraničních turistů jak v zimních tak v letních měsících a je opravdu z čeho si vybrat. Krkonoše nabízejí široké spektrum aktivit od horské turistiky či cyklistiky až po lyžování v zimě. Lákadlem pro ty nejmenší může být především pohádkový vládce hor, samotný Krakonoš, který po celá staletí dbá na to, aby se v horách dodržovaly zákony přírody. I díky němu si Krkonoše do dneška zachovaly svou krásu a mohly být vyhlášeny národním parkem.

 

Něco málo ze zeměpisu...

Celý krkonošský hřeben táhnoucí se od západu k východu má na 35 kilometrů. Protože se jedná o nejvyšší pohoří z celé republiky, najdeme zde největší zastoupení nejvyšších vrcholů republiky. Kromě zmiňované Sněžky zde leží také Lysá hora (1344 m), Černá hora (1299 m) a Čertova hora (1029 m).

Krkonoše ale mají i svá další nej. Pramení zde největší česká řeka Laba, a kromě ní i Úpa a mnohé polské řeky.

Klima je zde typické pro pohoří v mírném pásmu, takže pokud se sem chystáte, musíte počítat s rychlou proměnlivostí počasí. Srážky jsou zde poměrně časté, avšak překvapivě pro mnohé z nás se objevují více v údolích než na hřebenech hor. Srážky v zimních měsících bývají turisty velmi vítané, neboť podmiňují převážnou část zimních aktivit. Sněhová pokrývka se na úrovni většiny zimních středisek drží od šedesáti do devadesáti dnů, na vrcholech až o měsíc déle. To činí Krkonoše pohořím vhodným pro zimní radovánky. Sněhová nadílka ale sebou přináší i jedno riziko, a to riziko lavin. Na bezpečnost turistů zde ale pečlivě dohlíží horská služba, která pravidelně zveřejňuje stupeň lavinového nebezpečí.

Příroda

Příroda je v Krkonoších opravdu krásná a rozmanitá, takže předsudek, že se na hory jezdí jen lyžovat, můžeme klidně odsunout stranou. Druhy rostlin se zde mění v závislosti na nadmořské výšce. V nižších polohách můžeme nalézt listnaté a smíšené lesy, které s narůstající nadmořskou výškou přecházejí v jehličnaté porosty, doplněné kapradinami. Ještě výše se pak nacházejí různé druhy klečí a rašeliniště. Na samém vrcholu nalezneme už jen byliny a lišejníky.

Přírodně zajímavým fenoménem jsou jámy původně vyhloubené ledovci, kterým se říká kary. Právě v těchto karech je příroda vůbec nejrozmanitější.

Přírodu ovšem velmi ovlivňuje člověk, a tak mnohé porosty prozatím úspěšně čelí znečištění. Před nežádoucím vlivem člověka by také Krkonoše měl chránit národní park, což v praxi znamená, že v I.a II. oblasti je zakázán pohyb mimo vyznačené cesty a lyžarské stezky.